3 věci, které se vyplatí mít na paměti při zařizování nové kuchyně

Zařizování nové kuchyně přináší spoustu otázek, na které si musíte umět odpovědět. Na všechny z nich však existují osvědčené rady, podle kterých můžete s jistotou postupovat. Pokud se jimi budete řídit, bude pro vás plánování i budoucí vaření v nové kuchyni zábavou.

 

Asi tím prvním, nad čím se budete zamýšlet, je finanční částka za novou kuchyni. Udělejte si průzkum a stanovte, kolik chcete celkově investovat. Částku vždy určete tak, abyste měli i finanční rezervu pro možné navýšení. Můžete si udělat i průzkum mezi známými a důkladně projít cenové nabídky různých firem. Jakmile máte představu o ceně, můžete se pustit do plánování.

 

TIP: Při plánování věnujte pozornost i vybavení kuchyně. Kuchyňská linka je nejdůležitější část, ale není jediná.

 

1. Výběr barvy nové kuchyně


Při výběru barvy kuchyně myslete především na to, že v ní vy sami budete trávit čas. Proto se v ní musíte cítit pohodlně, bez ohledu na módní trendy. Kuchyni je dobré také sladit se zbytkem bytu.

Základním pravidlem je, že pokud je vaše kuchyň malá, měli byste se vyhnout tmavým barvám. Ty prostor ještě více zmenší, narozdíl od světlých odstínů, které jej provzdušní a zesvětlí. Přírodní barvy působí decentně a elegantně. Nemusíte se bát ani výrazných a originálních barev. 

 

TIP: Přečtěte si také: Jak vyzrát na malé panelákové kuchyně?

  • Bílá barva kuchyně je klasikou, kterou rozhodně nic nepokazíte. Dobře se také kombinuje s dalšími barvami a opticky zvětšuje prostor kuchyně. Samozřejmě je na ní však vidět každá skvrna.
  • Zelená barva kuchyně je žádaná především proto, že zbavuje stresu a uvolňuje napětí. V kuchyni této barvy se budete cítit dobře.
  • Žlutá barva kuchyně působí moderně a dobře se kombinuje s bílou barvou, je však dobré jí v kuchyni šetřit. Větší žluté plochy mohou působit agresivně.
  • Červená barva kuchyně je moderní a luxusní, hodí se však do větších prostor. Červená podporuje chuť k jídlu, ale větší červené plochy také mohou na některé působit provokativně a mít zneklidňující vliv.
  • Modrá barva kuchyně je velmi oblíbená, avšak dobrá v kombinaci s další barvou. Čistě modrá kuchyně by mohla působit studeně.

 

 

 

 

2. Výběr správného stylu kuchyně


Při výběru stylu záleží na vašem vkusu a preferencích, ale také na celkovém ladění domu či bytu. Pokud máte celou domácnost laděnou do moderního stylu, rustikální kuchyně by zde pravděpodobně působila nepatřičně. Vybírat můžete z několika variant, ať už klasické, moderní, nebo rustikální.

 

Klasický vzhled kuchyně

Klasický vzhled je zlatou střední cestou, se kterou nešlápnete vedle. Mezi hlavní prvky patří především jednoduchost, různé profilování skříněk a velký výběr různých tvarů, motivů a odstínů.

 

Rustikální vzhled kuchyně

Rustikální nebo venkovský styl splňuje především požadavek pohodlnosti. Kuchyně jsou navrženy tak, aby se v nich kuchař cítil příjemně a přirozeně. Celý tento styl je koncipován přívětivě a domácky a to především díky stylovým dekoracím a propracovaným detailům. V rustikální kuchyni naleznete typická zdobená dvířka a úchyty. Pracovní deska je často vyrobena v dekoru kamene a na první pohled zaujmou zdobené lišty. Obecně se hodí spíše do velkého prostoru.

 

Moderní vzhled kuchyně

Moderní kuchyně dnes splňují vysoké nároky na funkčnost a vypilovanou estetickou stránku. Vynikají jednoduchým designem a čistými tvary. Velmi časté je provedení ve vysokém lesku s dvířky bez madel. Při výběru lesklé moderní linky je však třeba připomenout, že lesklé povrchy jsou náročnější na údržbu. Každý otisk je na nich zkrátka vidět.

 

 

 

 

3. Výběr ideálního tvaru


Další důležité rozhodnutí - tvar se z velké části odvíjí dle dispozic místnosti, ale také vašich individuálních požadavků.

  • Kuchyně ve tvaru I je klasickou rovnou kuchyní, která se hodí především do menších prostor, jelikož je situována pouze k jedné stěně místnosti. Toto základní řešení však není nejvhodnější pro případ, že v kuchyni bude vařit více lidí, případně vy budete často pro více lidí připravovat jídlo.

  • Kuchyně ve tvaru L je asi tím nejčastějším řešením vůbec. Toto uspořádání je totiž praktické jak do větších, tak menších prostor a dovoluje dobré rozložení pracovních zón, kterým se budeme věnovat níže.

  • Kuchyně ve tvaru U využívá všechny tři stěny, kolem kterých je kuchyňská linka vedena. Nabízí spoustu pracovního i úložného prostoru, nutností však je poměrně velká a dobře disponovaná místnost.

  • Kuchyně s ostrůvkem je luxusní variantou do velké místnosti. Plocha ostrůvku může sloužit pro vaření, ukládání, nebo jako domácí bar. Velkou výhodou je, že vám ostrůvek poskytne další prostor pro vaření.
Zpět do obchodu